Jak oškrabat, vykuchat a naporcovat vánočního kapra | Rybářské revíry

Jak oškrabat, vykuchat a naporcovat vánočního kapra

  • 27.3.2014 18:51

 

Výběr kapra

Začnu samotným nákupem ryby. Kapr by měl být čilý se sytou barvu. Obecně platí, že lysec má tučnější maso jak šupináč.

Zabití kapra

Kapra vždy nejdřív musíte omráčit a to tupým předmětem, jinak by jste mu prorazili lebeční kost. Ideální je kus nějaké tlustší tyče. Že je ryba omráčená poznáte podle očí. Když rybou otáčíte při vědomí nahoru a dolů, tak se jí zorničky posouvají do vodorovné polohy. Při omráčení se zorničky nehýbou. Po omráčení jí odkryjte žábry a přeřízněte je. Tak se ryba vykrví.

Škrabání kapra

Nyní je na řadě kapra oškrabat. Buď to můžete udělat nožem nebo prsty. Technika prsty je lepší zejména u větších ryb. Za žábry zajedete prsty pod šupiny a tahem je oddělíte od kůže. Jako by jste chtěli rybě šáhnout pod šupiny. Takhle oškrabete celého kapra až na břicho které prsty nejde. Na to si musíte vzít nůž a škrabáním je oddělíte. Ještě je technika, kdy se nožem zajíždí pod šupiny a vrchní vrstva kůže se šupinami se odřízne. Ale bez praxe se vám nejspíš nepovede neproříznout kůži.

Kuchání kapra

Kapr je oškrabaný a nyní ho musíte vykuchat. Začíná se naříznutím od řitního otvoru. Když neuděláte řez přesně mezi břišními ploutvemi, tak narazíte na kost. U hlavy neřežte moc hluboko, jinak porušíte žluč, která by hořkou chutí znehodnotila maso v okolí. Poté hrábněte co nejhlouběji pod plynový měchýř a celý obsah břišní dutiny vytáhněte. Jikry na polívku se poznají snadno. Mlíčí je vždy ve 2 gonádách a má světle bílou barvu. Občas vídám v rybí polévce i vazivové pojivo které má šedou barvu a je mezi střevi, tak to do polévky nepatří.

Stahování kapra

Nyní vás čeká kapra stáhnout z kůže. Je jedno zda je to lysec nebo šupináč. Nařízněte kůži podle tahu 1 a tahu 2 na obrázku. Tah 2 by měl být co nejblíž hřbetní ploutvi. V horním cípu na hlavě odřízněte tak 2 cm kůži od masa. Chyťte cíp kůže kmbinačkama, přidržte kapra a tahem kůži pozvolně stahujte. Od hřbetu napřed. Až budete u řitní ploutve- na obrázku 4, tak ji vyřízněte. Jde krásně i s kostmi které končí před páteří, dokončete řez až k ocasu a stáhněte zbytek kůže.

Filetování kapra

Kapr je nařízlý za hlavou z obou stran podle čáry 1 a 2 na obrázku. Poté nařízneme maso ke kosti podle čáry 2. Odřezávejte maso od kosti. Jde to snadno až k žebrům. Pokud se necítíte dostatečně zruční, můžete žebra přeříznout a nechat je na filetě. Pomalu pokračujte směrem k ocasu. Za břichem už jde filet jedním tahem odříznout od páteře.

Fotogalerie revíru

návod jak vykuchat,...

Jak oškrabat, vykuchat a naporcovat vánočního kapra

Komentáře k Jak oškrabat, vykuchat a naporcovat vánočního kapra