Rybolov na Krétě | Rybářské revíry

Rybolov na Krétě

  • 9.4.2014 19:20

V přidávání článků teď byla menší pomlka. Bylo to dáno mou dovolenou na ostrově Kréta v Řecku. Jako kompenzaci přidávám článek o rybolovu na Krétě a přilehlých ostrovech.

 

Spousta turistů na Krétu jezdí a neví jak co na co lovit. Po pozorování místních rybářů a vlastních zkušenostech po 2 dovolených na Krétě a jedné na sousedním Zakyntosu se vám pokusim odtajnit místní fígle a techniky. V Řecku smí na moři na udici lovit každý a nepotřebuje k tomu žádné povolení. Na lov do sítí nebo harpunou už povolení potřebuje. Větzšina z vás nebude mít k dispozici loď a bude lovit ze břehu. Nejlepší na lov jsou přístavy kde se hejnují ryby. Pak u skal a v kamenitém dně. To je na většině pobřeží Kréty. O něco horší je pak písčité dno, kde se vyskytují ryby v menší míře. Na Krétě loví většina rybářů na plavanou, biče, jemné vlasce a co nejmenší háčky. Loví takhle malé hejnové stříbrné rybky podobné ouklejím. Na trzích se prodávají za 10 euro za kg a za 6euro sardinky. Loví se zejméná na malinké kuličky z chleba nebo na masní červy. Mou oblíbenou nástrahou byly vodní šneci. Jsou na kamenech na rozhraní břehu a vodní hladiny. Nejdřív musíte rozbít ulitu a vnitřek pak napíchnou za tuhou nohu. Příbřežní mořské ryby mají malinké tlamičky poseté zoubky a potravu nehltají ale jen okusují. Nemějte strach používat háčky velikosti 16 a 18. I tak vám ryby budou zdatně nástrahu ohlodat až na holý háček.

 

Nejčastějším úlovkem na šneka bude podlouhlá duhová rybka v rozmezí 5 – 20cm. Ta má zelené maso a neviděl jsem nikoho že by ji bral. Také se umí naježit jako okoun. Pak je tu malá rybka podobná vrance, která se celá naježí. Místní rybáři si na ni brali řeznickou rukavicic aby je nepíchla. Ve větší hloubce u dna se dají ulovit ryby podobné okounovi. Ty jsou chutné. U hladiny můžete narazit na tenké dlouhé ryby – jehlice. Ty jsou velice chutné, ale v letních měsících se pohybují kolem břehu jen v malých velikostech. Velcí jedinci připlouvají ke břehu až napodzim. Dále je tu celá škála stříbrných placatých ryb. Někteří jedinci měli i přes 50cm. Bohužel se mi dařilo lovit spíše menší kusy. Na trzích prodávají hnědé ryby podobné parmě se 2ma velkými vousy a velikostí 15-25cm. Prodávají se za 12 euro za kg. Často sem je vídal při šnorchlování jak ryjí ve dně. Vcelku úspěšný je lov na položenou, ale budete furt trhat. Jako návnada také dobře fungují nakládané krevety. Místní rybáři použivají více návazců a to i při lovu na plavanou.

 

Na Krétě je průzračná voda a je velký zážitek koupit si šnorchl, brýle a pozorovar ryby v jejich přirozeném prostředí. Doporučuji i ploutve. Šnorchlování je naprosto jednoduché a když jste pod vodou, tak se vás ryby nebojí. Nechají vás připlavat na vzdálenost jeden až 2 metry. Takhle si také můžete osondovat zda a jaké ryby na vámi zvoleném lovišti jsou. Při šnorchlování sem narazil na murénu. Neschovávala se, naopak se natočila proti mně a co nejvíc otevřela tlamu. Se svým vzhledem hada v hloubce cca 3 metry jsem z ní měl docela respekt.

 

Moje rybářské úspěchy nebyly nijak oslnivé a tak jsem ryby kupoval na trzích. Výborný byl menší tuňák (50cm) tuňákovec myslím. Čerstvý má nesrovnatelně lepší maso než ten z plechovky. Dělali jsme jen posoleného v troubě a byl delikátní. Pak jsme zkusili dlouhého stříbrného dravce v délce 40cm s hlavou podobnou cándátovi. Měl chuť candáta a s cenou 15 euro za kg měl i srovnatelnou cenu. Další rybou byly stříbrné dravé ryby s cenou 6euro za kg délkou 30cm podlouhlým tělem, velkou pusou a očima. Ty chutí připomínali okouna, ale měli poměrně dost kostí. Poslední námi ochutnaná byla stříbrná, placatá ryba žlutozelenými světlími pruhy. Něco mezi cejnem a jesenem. Cena byla 8,8 euro za kg. Maso bylo chuťově dobré, ale strukturou blátivé a měla hodně kostí. Pokud ryby nemusíte, na každém trhu mají krevety - 7euro za kg.

Fotogalerie revíru

zátoka Balos Kréta Řecko

Rybolov na Krétě

Malá rybka se spoustou...

Rybolov na Krétě

častá ryba v okolí...

Rybolov na Krétě

ideální místo pro lov...

Rybolov na Krétě

Světlé fleky na...

Rybolov na Krétě

šneci a pečivo jsou na...

Rybolov na Krétě

další barevný úlovek

Rybolov na Krétě

čerstvá makrela je...

Rybolov na Krétě

tento dravec má...

Rybolov na Krétě

oři sberu šneků je...

Rybolov na Krétě

rybí trh ve městě Chánia

Rybolov na Krétě

Komentáře k Rybolov na Krétě